تجربه کاربری یا uxچیست؟

الان چند سالی هست که واژه تجربه کاربری بر سر زبان ها افتاده و خب تواین مدت رفته رفته به مبحث جدی تبدیل شده و اکثر شرکت ها نیرویی تحت عنوان Ux Desinger یا طراح تجربه کاربری رو در شرکت خود استخدام میکنند.اهمیت بالای یو ایکس در طراحی محصولات باعث شده تا این مبحث به شکل جدی در کشور ما دنبال شده و یکی از بهترین سایت ها برای یادگیری ux به زبان فارسی سایت کتاب خانه تجربه کاربریست که اکثر طراحان مطرح کشور در این سایت به عنوان نویسنده حضور دارند.حال اگر بخواهم معنای uxرو بگم
به نظرم بهترین تعریف اینه که “افزایش حس خوشایندی کاربر حین استفاده از محصول”و تعریف دیگر”رساندن کاربر از نقطه aبه نقطه b در کوتاه ترین و راحتترین مسیر” که باز نتیجه اون میشه همون جمله اولی که ذکر کردم. در ادامه سعی میکنیم به صورت کلی به تفاوت و معنای این ۲ به پردازیم تا در آینده به صورت تخصصی هر کدام از مباحث رو باز بکنیم.

بزارید قبل از تعریف تجربه کاربری به تعریف واژه UI بپردازیم.

UI Design چیست؟

“UI” در طراحی UI مخفف “رابط کاربری” است.

توضیح دادن یو ای

رابط کاربری طرح گرافیکی یک برنامه است. این شامل دکمه هایی است که کاربران بر روی آن کلیک می کنند ، متنی که می خوانند ، تصاویر ، لغزنده ها ، قسمت های وارد کردن متن و سایر مواردی که کاربر با آنها تعامل دارد. این شامل صفحه نمایش ، انتقال ، انیمیشن های رابط و هر تعامل خرد است. هر نوع عنصر بصری ، تعامل یا انیمیشن باید همه طراحی شود.

این کار به طراحان UI تعلق دارد. آنها تصمیم می گیرند این برنامه به چه شکلی ظاهر شود. آنها مجبورند طرح های رنگی و شکل دکمه ها را انتخاب کنند – عرض خطوط و قلم هایی که برای متن استفاده می شود. طراحان UI ، رابط کاربری برنامه را ایجاد می کنند.

طراحان UI طراحان گرافیک هستند. آنها نگران زیبایی شناسی هستند. این اطمینان است که رابط کاربری برنامه جذاب ، دیدنی و تحریک کننده مناسب برای مطابقت با هدف یا شخصیت برنامه باشد. و آنها باید اطمینان حاصل کنند که هر یک از عناصر بصری احساس وحدت ، چه از نظر زیبایی شناختی و چه از نظر هدف دارند.

UXچیست؟

UX مخفف” تجربه کاربری(user experience)”است.

تجربه کاربر از برنامه با نحوه تعامل آنها با آن مشخص می شود. آیا تجربه صاف و بصری است یا دست و پاگیر و گیج کننده؟ آیا مرور برنامه امری منطقی است یا احساس دلخواهی دارد؟ آیا تعامل با برنامه این احساس را به افراد می دهد که آنها به طور موثری وظایفی را که برای رسیدن به آنها تعیین کرده اند ، انجام می دهند یا آن را مانند یک مبارزه احساس می کنند؟ تجربه کاربر با این که تعامل با عناصر رابط کاربری که طراحان UI ایجاد کرده اند ، چقدر آسان یا دشوار تعیین می شود.

بنابراین طراحان UX همچنین به رابط کاربری یک برنامه نگران هستند و به همین دلیل است که مردم در مورد اختلاف بین این دو دچار سردرگمی می شوند. اما در حالی که طراحان UI وظیفه دارند تصمیم بگیرند که رابط کاربری چگونه به نظر می رسد ، طراحان UX وظیفه تعیین نحوه عملکرد رابط کاربری را بر عهده دارند.

آنها ساختار رابط و عملکرد را تعیین می کنند. نحوه ساماندهی آن و نحوه ارتباط همه قسمت ها به یکدیگر به طور خلاصه ، آنها چگونگی عملکرد رابط را طراحی می کنند. اگر به خوبی کار کند و احساس یکپارچه سازی کند ، کاربر تجربه خوبی خواهد داشت. اما اگر پیمایش پیچیده یا غیرمعمول باشد ، احتمالاً یک تجربه کاربر فریبنده وجود دارد. طراحان UX برای جلوگیری از سناریوی دوم کار می کنند.

فرق بین یوایکس و یو ای

هر دو عنصر برای یک محصول بسیار مهم هستند و با هم همکاری می کنند.
اما علیرغم ارتباط حرفه ای آنها ، نقش ها با هم تفاوت دارند و به بخش های بسیار متفاوتی از روند و رشته طراحی اشاره می کنند.
در جایی که طراحی UX زمینه تحلیلی و فنی تری داشته باشد ، UI Design به چیزی که از آن به عنوان طراحی گرافیکی یاد می کنیم نزدیکتر است ، 
اگرچه مسئولیت ها تا حدودی پیچیده تر هستند.
Emil Lamprecht - مدیر تجربه کاربری careerfoundry.com

تفاوت های بین طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری

همیشه این سوال پیش آمده تفاوت اصلی بین این دو در چیست؟
برای بهتردرک کردن این موضع و تفاوت از مثال های زیر کمک بگیریم تا در ادامه تخصصی تر توضیح بدیم.
اینکه که شما یک پیچ گوشتی رو اگر در نظر بگیرید:

ظاهر و زیبایی پیچ گوشتی رو میگن طراحی کاربری

اینکه پیچ گوشتی خوش دست باشه و راحت بشه باهاش کار کرد رو میگن تجربه کاربری

و البته عکس زیر هم میتونه مثال خوبی باشه برای نشون دادن این تفاوت

تفاوت بین ui و ux
تفاوت بین یو ای و یو ایکس مثل شلوار کردی و شلوار لی میماند. در شلوار کردی افزایش حس رضایت مندی کاربر به خوبی درک شده ،و در شلوار جین ظاهر محصول فریبنده و کاربر رو منجر به خرید میکنه.با توجه به تجربه کاربری چیدمان المان های برنامه مشخص شده و بر اساس یو ایکس برنامه ،طراحی ظاهری برنامه هم شکل میگیرد.

چگونه در کنار هم کار میکنند؟

یک طراح UX تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه کار می کند در حالی که طراح UI تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه به نظر می رسد. این یک روند بسیار همکاری است و دو تیم طراحی تمایل به همکاری نزدیک با هم دارند. از آنجا که تیم UX مشغول بررسی جریان برنامه است ، چگونه همه دکمه ها شما را از طریق وظایف خود هدایت می کنند ، و اینکه چگونه رابط کارآمد به نیاز کاربر اطلاعات کمک می کند ، تیم UI در حال کار روی نحوه ظاهر شدن همه این عناصر رابط کاربری،روی صفحه نمایش هستند.

بیایید در بعضی از مراحل در روند طراحی بگوییم تصمیم گرفته شده است که دکمه های اضافی به صفحه نمایش معینی اضافه شوند. با این کار نحوه تنظیم دکمه ها و تغییر شکل و اندازه آنها تغییر خواهد کرد. تیم UX بهترین راه برای تنظیم دکمه ها را تعیین می کند در حالی که تیم های UI طرح های خود را متناسب با طرح جدید تطبیق می دهند. ارتباط و همکاری مداوم بین طراحان UI و UX کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که رابط کاربری نهایی به بهترین شکل ممکن به نظر می رسد ، ضمن اینکه به طور کارآمد و بصری نیز کار می کند.

UI در مقابل UX:

دو رشته بسیار متفاوت که در هماهنگی کار می کنند

طراحی UI و طراحی UX شامل مجموعه مهارتهای بسیار متفاوتی هستند ، اما آنها برای موفقیت یکدیگر یکپارچه هستند. یک طراحی زیبا نمی تواند یک رابط کاربری ناخوشایند و گیج کننده را نجات دهد. و یک تجربه کاربر درخشان و کاملاً مناسب را می توان با طراحی بد رابط کاربری بصری که استفاده  از این برنامه ناخوشایند است ، غرق کرد. هر دو طراحی UI و UX باید بی عیب و نقص اجرا شوند و کاملاً مطابق با انتظارات کاربر از قبل موجود باشند تا یک رابط کاربری / تجربه عالی ایجاد کنند. و هنگامی که آن ستاره ها نتایج را تراز می کنند می توانند حیرت انگیز باشند.

,
اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ها

یک دیدگاه

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 3 =

آخرین دیدگاه‌ها

آخرین دیدگاه‌ها

Call Now Button